Zorganizuj spotkania mam lub Kawę z Maryją!

Kawa z Maryją.

Chwała Matce Bożej, że udało się ten sposób spędzania czasu zainicjować! Spotkanie polega na spotkaniu się z niewielkim gronie i odmówieniu różańca w naszych intencjach! Może nas być 2 osoby z dziećmi. Kawa z Maryją ma same zalety, jest w domu, jest na cześć Matki Bożej, gdzie odmawiamy wspólnie różaniec, jest czas na integracje i swobodne rozmowy! Dzieci w tym czasie się bawią. Spotkania zwykle organizowane są spontanicznie bez wielkich zapowiedzi. Zachęcam do takiej formy spęczania czasu i wysyłaniu zdjęć:) (Powyższe zdjęcia są właśnie z kawy z Maryją). Bardzo dziękuje Agnieszce za zorganizowanie tego spotkania i za fotki!

 

Jak zorganizować spotkania mam z dziećmi?

Jeśli w Twoim sercu jest pragnienie, by założyć spotkania dla mam przy swojej parafii to wspaniale! Jest to zadanie dobre, potrzebne i dużo łatwiejsze do wykonania niż Ci się wydaje. Pamiętaj, że to nie Ty sama będziesz działała, organizowała, zapraszała, koordynowała, ale będzie Cię wspierał Duch Święty i będzie Ci w tym dziele błogosławił. Módl się więc i proś o Jego pomoc.

Na dobry początek warto umówić się z kiędzem proboszczem, by przedstawić mu ideę spotkań i ustalić szczegóły organizacyjne. Ważne jest określenie dnia, godziny i miejsca spotkań. Ksiądz probosz z pewnością wskaże najlepszą salkę do zagospodarowania. Dobrze też napisać kilka zdań z informacją do ogłoszeń parafialnych. Najlepiej jednak samemu wystąpić po ogłoszeniach parafialnych i zaprosić mamy na spotkanie (np.po Mszy Św. dla dzieci).

Pierwsze spotkanie z reguły ma charakter organizacyjny, informacyjny i integracyjny. Można na nim przedstawić bliżej ideę spotań dla mam, wysłuchać pomysłów i oczekiwań przybyłych mam, ustalić zasady funcjonowania danej grupy. Dobrym pomysłem jest zaproszenie innej odpowiedzialnej (z innej dzielnicy), by ona powiedziała kilka słów o tym jak działa jej wspólnota.

Każda wspólnota mam z dziećmi ma swój uniwersalny charakter, bo też inne są potrzeby uczestniczek, inne możliwości, inne talenty, którymi mamy chcą się wzajemnie ubogacać. Na poszczególne spotkania można zapraszać specjalistów, którzy będą opowiadać o swoich dziedzinach, prowadzić wykłady czy też warsztaty.

Wspaniałym pomysłem jest również zaangażowanie mam, które przychodzą na spotkania, by one prowadziły poszczególne spotkania - podzieliły się swą wiedzą i doświadczeniem. Z pewnością wiele spośód mam są specjalistkami w przeróżnych dziedzinach albo mają ciekawe zainteresowania, którymi chciałyby się podzielić.

Tematami spotkań mogą być kwetie związane z wiarą, małżeństwem, rodzicielstwem, ale też można wyjść poza ten schemat i poznawać nowe dziedziny (np. pasje podróżnicze, decoupage, wszystko co przyjdzie wam do głowy!)

Proszę, pamiętać też o dobrej reklamie, jak głosi hasło: "Reklama dźwignią handlu!" Jeśli chcemy wypromować dobre wartości, które w dzisiejszym świecie wymagają obrony i świadectwa, starajmy się dotrzeć do ludzi z informacją i promujmy nasze dobre wydarzenia wszędzie, gdzie się da:

 • mów o tym znajomym i nieznajomym
 • promuj swoje wydarzenia na FB i innych portalach społecznościowych
 • zaproś wszystkie znajome Ci mamy na spotkanie mailem/sms/poprzez FB i poproś je o przekazanie informacji dalej (może ktoś ma daleko, ale ma znajomą mamę z Twojej dzielnicy)
 • zrób plakaty (mogą być w zwykłym formacie A4 nawet z czarnobiałym drukiem)
 • wywieś plakaty w gablocie przy kościele
 • zostaw plakat w pobliskiej kawiarnii, księgarnii, klubie mam, etc.
 • możesz zrobić też ulotki (np. mini wersja Twojego plakatu) i rozdawać je mamom z okolicy

Angażuj mamy, które będą przychodziły na spotkanie do pomocy. Niech to będzie Wasze wspólne dzieło! Delegowanie zadań jest najlepszym, co może robić liderka. Dzięki temu nie tylko zyskasz potrzebną pomoc, ale też zmobilizujesz osoby do robienia czegoś dobrego. Każda pomagająca mama będzie zadowolona, że ma swój wkład w organizację spotkań, będzie się czuła odpowiedzialna i potrzebna. Pamiętaj, że z każdym problemem możesz się zwrócić o pomoc do mam ze swojej wspólnoty lub z innych wspólnot z sąsiednich dzielnic. Jeśli będziesz prosiła osobiście - poproszona osoba będzie się czuła wyróżniona i bardziej zobowiązana, by Ci pomóc. Przede wszystkim jednak proś Ducha Świętego o pomoc! Spotkania dla mam są czymś dobrym, więc Bóg błogosławi w tym dziele!

Co zrobić by założyć spotkania dla mam przy swojej parafii:

 1. Chcieć założyć spotkania dla mam.
 2. Modlić się o pomoc Ducha Św.w tym dziele.
 3. Umówić się z ks.proboszczem na rozmowę i przedstawić mu ideę spotkań dla mam.
 4. Ustalić dzień, godzinę i miejsce spotkań (ks. proboszcz decyduje którą salę udostępnić).
 5. Napisać krótką notatkę do ogłoszeń parafialnych.
 6. Jeśli starczy odwagi i czasu - osobiście zaprosić mamy na spotkanie (można wystąpić po ogłoszeniach parafialnych np.po Mszy św.dla dzieci).
 7. Zorganizować pierwsze spotkanie integracyjne, na nim omówić zasady działania.