Formacja dla żon

Kochani chciałam Wam polecić REWELACYJNĄ książkę dotyczącą małżeństwa, a konkretnie bycia żoną. Książka ma tytuł „Jaką żoną jestem?” i zachęca do odpowiedzi na to właśnie pytanie. Jest w niej bardzo dużo wypowiedzi żon, którym zadano różne pytania np. jaka jest najgorsza rzecz jaką zrobiły w małżeństwie odpowiadają, że nie uczyniły męża swoim priorytetem, zamiast męża były dzieci, wnuki, praca. Kiedy życie staje się gorączkową bieganiną, nie zatrzymujemy się, żeby przemyśleć nasze priorytety. Nie zastanawiamy się co jest dla nas naprawdę ważne. Ta książkę skłania nas do refleksji, nad tym aby pomyśleć co chciałybyśmy aby powiedział o nas nasz mąż po 30 latach małżeństwa. Co o naszym małżeństwie powiedzą nasze dzieci gdy „wyfruną” z rodzinnego gniazda.

Wiele kobiet ma niby przepiękny i dobry cel małżeństwa – taki by jej mąż się zmienił – był bardziej otwarty, mówił o uczuciach, więcej zajmował się dziećmi, szybciej wracał po pracy do domu, a tym czasem zapominamy o tym, że by mąż się zmienił – musimy najpierw my żony się zmienić i zadać sobie pytanie Jak witamy męża po powrocie z pracy? Czy cieszymy się, że jest on z nami? A może go niezauważamy? Czy narzekamy, że za mało zarabia, czy doceniamy to że stara się i robi co w jego mocy by utrzymać dom i rodzinę. Pismo Święte wyraźnie mówi:

Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały. Flp 4:8 – w tym wersecie celowo zostało użyte słowo TYLKO, co oznacza, że nie mamy myśleć o niczym innym niż o pozytywach.

W innym wersecie czytamy:

Dzielna żona jest koroną swojego męża, lecz ta, która go hańbi, jest jak próchnica jego kości. (Prz 12:4)

W 10 tygodniowej grupie formacyjno-rozwojowej, która jest na końcu książki zadane jest pytanie (do samodzielnego udzielenia odpowiedzi) Podaj przykład, kiedy byłaś dla swojego męża „koroną”.

  • kiedy chwalę męża przy znajomych
  • kiedy nie zwracam uwagi na jego potknięcia przy dzieciach
  • kiedy na przyjęciu podaje pierw mężowi potrawę zaznaczając, że jest on dla mnie ważny
  • kiedy zaufałam mu, by wybrał dla naszej rodziny odpowiedni dom i samochód
  • kiedy oglądam z nim filmiki na youtube nawet jeśli są dla mnie nudne

Takie przykładowe odpowiedzi padły na tak postawione pytanie.  Grupa formacyjno-rozwojowa składa się od 3 do 8 żon. Spotykają się one raz w tygodniu w domu lub w dowolnym miejscu. Żony dzielą się odpowiedziami, które wcześniej zapisały w swoim zeszycie. Dzielenie jest dobrowolne, dzielimy się tylko tym czym chcemy, nie przerywamy wypowiedzi, nie radzimy, grupa ma charakter zamknięty co oznacza, że nie dochodzą nowe żony po zawiązaniu grupy, obowiązuje zasada dyskrecji i inne zasady jakie chcecie by były. W grupie, którą prowadzę jest możliwość przychodzenia z dzieckiem i można karmić piersią. Zasady funkcjonowania grupy ustalane są na pierwszym spotkaniu. Jest to czas zawiązywania trwałych przyjaźni między dziewczynami, rodzinami.

Serdecznie polecam

Agnieszka

Polecam także stronę i warsztaty: http://www.tworczakobieta.pl/